Kā izvest Latviju no "bedres"? No tās pašas "bedres", kurā Latvija iekļuvusi pa 20 gadiem. Cilvēki pamet Latviju un nav zināms, kā un kur dzīvos mūsu bērni. Esmu dzimis Latvijā, tādēļ es pilntiesīgi uzskatu Latviju par savu dzimteni un esmu tās patriots.
Jūs varat uzdot jautājumu un mēģināt atbildēt – kāpēc, dažas personas, tika privatizējušas lielos valsts uzņēmumus? Līdz ar to ieņēmumi Latvijas budžetā ievērojami samazinājās, kas ietekmēja valsts īpašumu un tās likteni kopumā. Tuvojas diena, kad Latvijai būs jāatdod kredītus. Kas notiks ja Latvija nevares atmaksāt kredītus? Atkal, palielināt nodokļus vai samazināt sociālos pabalstus? NĒ! NĒ! NĒ! Lielie uzņēmumi, kuri nestu stabilus ienākumus valsts budžetā, diemžēl, ar nodošanu privatizācijā, ir zaudēti.
Es uzskatu, ka vienīgais risinājums šajā situācijā ir nacionalizācija. Nav tālu jāiet, ņemsim piemēru no attīstītajām valstīm. Nacionalizācija bija plaši izplatīta krīzes laikā Rietumeiropā, Lielbritānijā astoņdesmitajos gados, Francijā, Vācijā, Beļģijā, Japānā, Ziemeļamerikā (ASV, Kanāda) u.c.
Mums ir nepieciešams atgriezt valstij tos lielos uzņēmumus, kuri piederēja Latvijai un nesa peļņu valsts budžetā. Valstij ir jāveic stingra kontrole tranzītam, kurš iet caur Latviju, Latvijas ostu kontrole un banku kontrole.
Reforma attiecībā uz privātīpašumu ir svarīgs elements pārejā uz tirgus ekonomiku.
Pēc savas būtības, nacionalizācijai ir progresīvs raksturs, un ja tas veiks modernā valstī - tas būs ekonomisks progress, jauns solis ceļā, lai nodrošinātu, Latvijas iedzīvotājiem sociālu drošību.
Līdztekus nacionalizācijas programmai, nekavējoties ir jāveic attiecīgus grozījumus Latvijas likumdošanā, vai arī atgriezt tos likumus, kuri bija Latvijā 20.gadsimta sakumā, kuri attiecas uz ekonomikas noziegumiem, noziegumiem pret Latvijas valsts īpašumu. Lai nevienam pat domās vairs neienāktu, kā „nozagt” naudu no valsts budžeta, atmazgāt vai privatizēt valsts īpašumu savā labā. Saukt pie atbildības tās valsts amatpersonas, kuras deva atļauju privatizēt, par sliktu valstij, lielos uzņēmumus tādējādi atņemot Latvijas valstij stabilus ienākumus, kā arī tos, kuri slēdzot valstij nelabvēlīgus/fiktīvus līgumus, noveda valsts uzņēmumus līdz bankrotam, vēlāk tos, uz izdevīgiem nosacījumiem privatizējot un gūstot labumu sev.
Ieviest par ekonomiskiem noziegumiem pret Latvijas Republiku atgriezt valsts budžetā desmit reizes vairāk par to summu, kura tika „nozagta” vai izlietotas savās interesēs, kā arī konfiscēt šo īpašumu Latvijas Republikas labā.
Vēl šodien sods par līdzīgam noziegumiem, piemēram, ASV, tiek piemērots viens vai pat divi mūža ieslodzījumi.
Šāda likuma ieviešana Latvijā mūsu valsts vadītājiem atgrieztu interesi strādāt valsts labklājības un iedzīvotāju labā.
Būtu jāveic grozījumus likumā attiecībā uz sociālo garantiju piešķiršanu eksprezidentam. Ja prezidenta amata posmā, Latvijas ekonomika un iedzīvotāju sociālā dzīve neuzlabojas, tad sociālas garantijas eksprezidentam nevar būt! (ikmēneša pensija, dzīvoklis, automašīna, kā arī sekretāru eksprezidenta darbības nodrošināšanai).
Latvija ir jāpieņem visus Eiropas tiesību aktus kuri aizsargā valsts un iedzīvotājus.
Valsts amatpersonām, pašvaldības darbiniekiem - jāstrādā par labu iedzīvotāju interesēs, jo tieši iedzīvotāji, kā nodokļu maksātāji, ir viņu darba devēji.
Jābūt skaidrai ekonomikas programmai, ārpolitikai, veselības un izglītības sistēmai, kuru pamatā ir iedzīvotāju svarīgākās pozīcijas, kas ļaus ne tikai izvilkt Latviju no "bedres", bet arī padarīt valsti un tās iedzīvotājus līdzvērtīgus ar pārējām attīstītajām pasaules valstīm, lai Latvijas iedzīvotāji beidzot dzīvotu, nevis mēģinātu izdzīvot.
Visi, kuri ir pret Latvijas un pašvaldību budžetu izšķērdēšanu, kuri vēlas dzīvot sociālā taisnīguma sabiedrībā, patriotismā, visi kuri domā par savu nākotni, Latvijas nākotni, kā arī par bērnu nākotni - es zinu, ka jūs man piekritīsiet un atbalstīsiet. Neklusējiet, esiet aktīvi, jo tikai kopā ar jums, mēs varam mainīt Latviju, padarīt valsti tādu, lai šeit varētu dzīvot, nevis izdzīvot.
Vitālijs Trusevičs, uzņēmuma vadītājs, analītiķis